foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
„Průměrný učitel vypráví. Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje.“ – Charles Farrar Browne

stDne 16.10. 2016 jsme s našimi dětmi navštívili hvězdárnu v Hradci Králové.

Tato návštěva byla naplánovaná jako součást našeho ročního projektu „Zeměkoule a její obyvatelé“ a měla dětem názorně přiblížit to, co se již teoreticky naučily ve škole.

Hned v úvodu jsme si mohli vyzkoušet simulaci malého i většího zemětřesení a vžít se do situace, kdy jsme byli v místě, které postihlo zemětřesení. To bylo teda něco! A to byl pouze začátek dobrodružné cesty po naší planetě a jejím okolí.Stali jsme se součástí úžasné nebeské podívané, kdy jsme vstoupili do místnosti připomínající divadelní hlediště, ale s tím rozdílem, že její strop tvořila kopule, dokonale odpovídající hvězdné obloze. Byli jsme vlídně přivítáni příjemnými odbornými průvodci, kteří nás celou návštěvou prováděli. Na začátek jsme byli vtaženi do děje na obloze a to v každém ročním období, viděli jsme, jak se pohybuje po obloze Měsíc i Slunce, jak mění barvu postupem dne apod. Pak jsme mohli pozorovat různá souhvězdí, naučili jsme se jak najít sever bez kompasu. Bude stačit, když se naučíme na obloze rozeznat hvězdu zvanou Severka.

Celá ukázka hvězdné oblohy byla nejen romantická, ale také velice poučná. Po ní se mohly děti ptát na vše, co je zajímalo, a můžeme s hrdostí říct, že i odborní průvodci byli mile překvapeni tím, jak jsou naše děti bystré a šikovné. Následovala odměna v podobě vzrušující pohádky o tom, jak medvěd s tučňákem cestují do vesmíru, aby rozluštili různé vesmírné záhady. Že to byla pohádka dělaná přímo na míru našim dětem, svědčí to, že z ní byly doslova nadšené.

Návštěva hvězdárny byla okořeněna prohlídkou velkého dalekohledu, který bychom si nejraději odvezli k sobě domů, naštěstí jsme se museli spokojit pouze s tím, že jsme si ho prohlédli skutečně velmi zblízka. Informace o fázích měsíce, o sklonu zemské osy, byly dalším opravdovým „bonbónkem“ pro zvídavé děti. Nakonec si mohli zakoupit různé vesmírné suvenýry, od pohlednic, přes 3D brýle, až po DVD o vesmíru. Domů jsme všichni odjížděli naplněni nevšedními zážitky.

ter

Copyright © 2020 High School Rights Reserved.